Halcilerden enflasyon tepkisi

19
Halcilerden enflasyon tepkisi
Halcilerden enflasyon tepkisi

 

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, – TOPTANCI Hal Yasası ile hallerin kapatılacağı iddiaları üzerine bir araya gelen komisyoncular, enflasyona hedef gösterilmenin rencide edici olduğunu dile getirerek tepki gösterdi.

Kumluca, Elmalı, Demre ve Finike’deki Toptancı Sebze ve Meyve Hali Dernek Başkanları işbirliğiyle Finike Ziraat Odası’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya; Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, CHP Finike İlçe Başkanı Okan Tanır, İYİ Parti Finike İlçe Başkanı Veli Özdil, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Finike Toptancı Sebze Hali Komisyoncular Dernek Başkanı İsmail Karataş, Kumluca Dernek Başkanı Ahmet Kaya, Mavikent Dernek Başkanı Faik Öncel, Beykonak Dernek Başkanı İbrahim Uğur Çakır, Demre Dernek Başkanı Fahri Duran, Finike Esnaf Kefalet Odası Başkanı Cihangir Kolak, Finike Belediye meclis üyeleri Faruk Çetinkaya, Mustafa Geyikçi, Ertürk Yazar ve komisyoncular katıldı.

HAL DEN 3 LİRAYA ÇIKAN DOMATES BÜYÜK MERKETLERDE 10 LİRA

Halden 3 TL’den çıkan domatesin, İstanbul’da 10 liradan satıldığını da kaydeden Karataş, “Serik, Alanya ve Kumluca’da, ortalama domatesin hal satış fiyatı 3 lira. Web sayfalarımıza girdikleri zaman sitemizde açık fiyatlar yazıyor. Fiyatları takip edebilirler 3 ile 3.20 kuruş olan domatesin fiyatı İstanbul’da ki büyük market ve pazarlarda 9.99 ile 12 lira arasında satılıyor. Esasında devlet yetkililerinin araştırması gereken sorun budur. Nakliye, paketleme masrafları var ancak maliyeti o kadar yüksek etkilemez. Halden 3.20 TL’den çıkan malın pazarda 5- 6 lira arasında satılması lazım. Büyük marketlerde, pazarlarda sebze fiyatlarının yükseltilmesine hedef olarak halcilerin gösterilmesi hepimizi rencide etmiştir. Çünkü biz üreticinin hakkını savunuruz. Asıl hal dışında ki kayıt dışı satışlarda devletin kaybı çok büyük. Biz bütün ürünlerin halden satılıp devletin rüsum vergisini alması taraftarıyız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınız