‘Genç Dinozorlar’ sinemada iddialı

1
'Genç Dinozorlar' sinemada iddialı
'Genç Dinozorlar' sinemada iddialı

SİNEMAYA EN YAKIŞAN IŞIK ANTALYA’DA

Sinemaya gönül vermiş iletişim mezunlarını ‘Genç Dinozorlar’ adlı bir oluşumda bir araya getiren Suat Erdöl, onlarla birlikte iddialı kısa filmler çekiyor. Kente inanan ekibin hayali ise bir gün Antalya’nın Nuri Bilge Ceylan’ın, Çağan Irmak’ın film çektiği yer olması.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Suat Erdöl’ün 2017 yılında mezun öğrencilerle kurarak ‘Genç Dinozorlar’ adını verdiği film ekibi, şimdi art arda yenilikçi ve iz bırakacak işlere imza atıyor. Sinemaya gönül veren 5 kişilik ekip, yaşadıkları imkansızlıklara rağmen yeni filmler çekmenin ve film endüstrisini Antalya’da büyütmenin hayaliyle yılmadan çalışıyor. Alican Öz, Sibel Göydağ Çakmak, Oktay Şenol ve Ali Aşiran’dan oluşan bir ekiple yola koyulan Suat Erdöl, sinemayla başlayıp genişleyen bu dinamik oluşumu ve gelecek için hedeflerini Hürriyet’e anlattı.

Genç Dinozorlar nasıl ortaya çıktı?

Bugünlerde çektiğimiz ‘Kayıp Hafız’ adlı filmde başrolde Antalya var. Kentin tarihçilerinden Hüseyin Çimrin, eski belediye başkanlarımız ve Antalyalı oyuncu Mehmet Özgür ve Kent Müzesi Küratörü Dr. Attila Erden de filmde anlatımlarıyla yer alıyor. Antalya’nın arşivinde böyle bir filmin yer alması gerektiğini düşündük ve işe koyulduk. Bundan sonraki hedefimiz, sponsor da bulabilirsek uzun metrajlı bir film çekmek. Elimizde üzerine çalıştığımız senaryolarımız var ama bütçe engelini aşmamız gerekiyor.

TANIDIK YÜZLERE İHTİYAÇ VAR

Antalya sinema sektörünün merkezlerinden biri haline gelebilir mi?

Gelmez olur mu. Antalya öyle güzel bir sinema merkezi olur ki. Dünya üzerinde sinemaya en çok yakışan ışıklardan biri Los Angeles’ta diğeri Antalya’da. Biz bu muhteşem güneş açısını, ulaşım kolaylığını ve mekan seçme kolaylığını neden hakkını vererek kullanmıyoruz? Bu kentte aslında küçük ölçekli sinema şirketleri filmler çekiyor. Ama bu sektörün patlama yapması için yeterli değil. Nuri Bilge Ceylan buraya gelip film çekerse, ardından Derviş Zaim gelirse ve sonra Kaleiçi ve Antalya sokakları bir Çağan Irmak filminin kadrajında yer alırsa; işte o zaman Antalya sinemada başka bir noktaya gelir. Yani biraz tanıdık yüzlere ihtiyacımız var. Senaryolarını, kastlarını oluşturup gelsinler. Akdeniz Üniversitesi’nin İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nin tüm imkanları onlara açık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınız