Çavuşoğlu: Barzani, bir daha böyle olaya izin vermeyeceklerini söyledi

10
Çavuşoğlu: Barzani, bir daha böyle olaya izin vermeyeceklerini söyledi
Çavuşoğlu: Barzani, bir daha böyle olaya izin vermeyeceklerini söyledi

Alparslan ÇINAR/ANTALYA, – DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Irak’taki Türk askeri birliğine yapılan saldırıyla ilgili “İyice köşeye sıkıştılar. Irak’ta yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi de dahil PKK’ya yönelik atılacak hamleler var. Yerel halkı kışkırtmaya başladılar. Bunun arkasında PKK’nın olduğunu biliyoruz. Dün akşam Neçirvan Barzani ile telefonda görüştüm. Gerekli tedbirleri aldıklarını söylediler. Bir daha böyle bir olaya bölgede izin vermeyeceklerini söylediler” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya’da otelde düzenlediği toplantıda, gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kentte dün meydana gelen şiddetli fırtına ve hortum felaketiyle ilgili konuşan Çavuşoğlu, yaraları sarmak için hasar tespiti yapmaya başladıklarını söyledi. İlk defa büyük çam ağaçlarının gövdesinden kırıldığını gördüğünü anlatan Çavuşoğlu, “Kayıp olan, ölen vatandaşlarımız oldu. Dün gece Antalya’nın doğu tarafında sel felaketi oldu. Tüm bölgede hasar tespit yapıyoruz. Evler ve seralarda tarım alanlarında bunları telafi ederiz. Böyle bir felaket inşallah bir daha olmaz” diye konuştu.

‘KÖŞEYE SIKIŞTIRLAR, HALKI KIŞKIRTIYORLAR’

“KKTC’ye yaptığımız ziyaret verimli geçti. Kıbrıs sürecinde neler yapacağız konusunu değerlendirmek üzere gitmiştim. Federasyon için yapılan müzakereler bugüne kadar sonuç vermedi. Rum tarafı da ortaya seçenekler koydu, bizler de koyduk. Gayriresmi görüşmeye başladık. KKTC’de özellikle bazı kişiler ‘Benim ideolojime göre federasyon iyidir’ düşüncesini dikte etmeye başladı. Bir kişinin siyasi görüşüne Kıbrıs davası feda edilemez. KKTC’de bir demokratik olgunluk var. Esas burada Sayın Akıncı’nın basın toplantısında ne dediği önemli. ‘Tüm seçenekleri konuşmaya hazırız’ demesi önemlidir. Kıbrıs davasının geleceği için önemlidir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının ardından kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere Antalya Havalimanı’na gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınız