15:11 – Başkan Türel’den Manavgat’a Müjdeler – Antalya

Bu haber 01 Ağustos 2018 - 12:24 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Antalya Megakent Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası MATSO aboneleri ile toplandı. Başkan Türel, MATSO azalarına yaptığı konuşmada kendisinin de Ticaret ve Sanayi odasının içerisinden gelen bir belediye başkanı olduğunu andırdırdı. Manavgat’ın popülasyonunun bir hayli şehirden fazla olduğunu ifade eden Türel, “Manavgat Antalya’mızın en ehemmiyetli ilçelerinden bir tanesi. Bir taraftan turizm ve tarım sektörlerindeki potansiyeline baktığınızda Manavgat’ın göz arkasını edilemez bir ehemmiyeti var. Manavgat yalnızca Şelalesiyle, Side Antik Şehri, Sorgun Plajı İle Beş Konaktaki Rafting Merkeziyle, Oymapınar Barajıyla bugün yerli ve yabancı turistlerin çok ehemmiyetli bir merkezi haline geldi” dedi.

Manavgat tarımda marka olabilir

Tarım alanında Manavgat’ın çok büyük potansiyeli olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Manavgat susamımızı coğrafi işaret almak kaydıyla markalaşma yolunda çok ehemmiyetli bir yere taşıdığımızda susam ithalinin de böylece daha da eksilmesine vesile olabilecek bir kapasite çoğalışını sağlamış olacağız. Başka Bir Deyişle Manavgat’ın yalnızca susamı değil. Portakalından narına, Belen Obası karpuzundan defnesine, zeytinyağına kadar Manavgat’ın hakikatinde marka olabilecek bir hayli potansiyeli var. Allahın İzniyle bunlarla alakalı çalışmalar devam ediyor. Manavgat muzu yapımı ile çalışmalar sürüyor” dedi.

Süratli tren müjdesi

Manavgat’a süratli tren müjdesini de veren Türel, projenin ilçe ve ülke turizmine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Türel şöyle konuştu; “Zira süratli tren Konya üstünden Manavgat’tan geçerek Antalya’ya erişecek ve bir ayağı da buradan geri doğrultuyla Alanya’ya kadar gidecek. Ve böylece ithalatla ve ihracatta raylı sistemi kullanma kısmeti ve Anadolu’nun kültür merkezleri ile Manavgat turizmini buluşturabilecek bir fırsatı çok büyük bir basitlikle sağlamış olacağız. Bu tabi Manavgat’ın turizm potansiyeline de çok ciddi bir katkı sağlayacak” dedi.

En büyük anapara denizimiz

Megakent Kanunu ile Antalya’dan Manavgat’ın her noktasına hizmet götürdüklerini ifade eden Türel, şu bilgileri verdi; “ Ben vazifeye geldiğimde Manavgat’ın çok ciddi bir arıtma problemi vardı. Manavgat’ta sinek meseleyi bu pis su kaynaklı sayesinde ciddi bir kasvet haline gelmişti. Deniz, Manavgat turizminin en büyük anaparası. Denizi gözetmemiz gerekliydi. Ve arıtma kuruluşlarımızla bu meseleyi de gidermiş olduk. Başka Bir Deyişle bu hizmetlerin yapılması için bizim beklenmemize gerek yoktu. Manavgat’ta hamdolsunsun arıtma ile alakalı yakın geleceğe kadar bir meselemiz yok” biçiminde konuştu.

Yeter ki Manavgat kazansın

Vazifeye geldiği ilk yarıyılında en çok alt yapıya önemsediğini andırdıran Başkan Türel, “Altyapı bir belediye başkanı bir politikacı için cazip değil. Öğrenmiyorum Manavgat Belediyesi’nin yatırım maliyeti nedir. Ama neredeyse Manavgat Belediyesi’nin toplam yatırım bütçesinin çok ehemmiyetli bir kısmını bir tek projede tüketiyoruz. Hele bir Türkbeleni

Projesi ile arıtma projesini koysanız belki de Manavgat Belediyesi’nin toplam yatırım bütçesi. Biz ilk yarıyılda da evvel altyapı dedik. O zaman bana tenkit ettiler. Yapıyorsun, gözükmüyor, kanalizasyon, yağmur suyu kanalı, yerin altını kazıyorsun herkesten bir sürü fırça yiyorsun. Üstünü kapatınca unutuluveriyor. Dostların belki haklılık hisseyi vardı. Dostlarımız beni uyardığında kararsız verdiğim yanıtı hala söylüyorum. Antalya kazanacaksa, Manavgat kazanacaksa Menderes Türel her zaman kaybetmeye razıdır. Biz bunun için yapıyoruz bu işi. Yeter ki Manavgat kazansın” dedi.

2070’e kadar su problemini çözüyoruz

Başkan Türel, laflarını şöyle sürdürdü: “Hasarın neresinden dönülürse kardır. Biz bunlara başladık ve tamamladık. Ondan sonra Manavgat’ta özellikle 4 sokakta ehemmiyetli bir fiziki hoşlaştırma da yaptık. Sağlık Kurumu Sokağı, Antalya Sokağı, Boztepe Sokağı ve İbrahim Sözen Sokağı’nde. Çok ehemmiyetli yatırımlar yaptık ve o yatırımı yapıyorken temel yaptığımız iş, onun altına yaptığımız yatırımdı. Bu semtlerde bu sokaklarda artık yağmur suyu ile alakalı bir kasvet yok. Ufak göllenmeler olabilir. O da işte imalat evresindeki meyil kusurları. Ama artık buraları dükkânların göle dönüştüğü, içerisinden filikaların geçebileceği derinlikte havuzların olduğu bir görüntüden uzaklaştı. Şimdi Manavgat’ın artık 2030-2040 yılı içme suyu meseleyi, bunu da çok ciddi biçimde ele aldık. Manavgat suyu rahmetli Özal’ın ta İsrail’e yollayacağı sulh suyu kadar büyük bir zenginlik. Burnumuzun ucunda. Biz bunu kullanamamışız. Şimdi kullanıyoruz. DSİ’den devrini aldık. Yalnızca bu bölge değil. Alanya’dan Antalya’ya kadar sahil bölgesinde 2070’e kadar bölgenin su problemini çözmüş olacağız. Suyun niteliği, o para ödeyerek içtiğimiz şişe sularının niteliğinden çok daha yüksek. Memba suyu niteliği. Öyle bir su. İşte şimdi musluklardan akacak”

Türkbeleni’ne Ulus Kahvesi, Sorgun’a plaj

Bir taraftan altyapıyı çözüyorken, öbür yandan Manavgat’ın marka projelerini yaptıklarını anlatan Başkan Türel, “Türkbeleni Projesi’ni artık nihayete erdiriyoruz birkaç ay içerisinde. Güzde hep beraber açılışını yaparız. Biz ne zaman iyi bir şeyler yapmaya kalksak yapılan iyi işler haysiyetsizleştirilmeye çalışılıyor. Bilgi lekeliliği ile sanki bir haysiyet aşınmasına uğratılmak isteniyor. Türkbeleni Manavgat’ın sanki o mükemmel manzarası ile yeni bir hayat alanı oluyor. Ve orada sivil toplum teşkilatlarımızın, iş edindirme kurslarımızın da içinde yer aldığı sosyal hayat alanları da olacak. Ve içine yeni karar verdik ulus kahvesini de ilave ediyoruz. İçinde Manavgat’a yakışan gayet hoş bir ulus kahvesi de yer alacak. Ve orada tam bu hizmetlerden tam Manavgatlılar en hoş biçimde yararlanabilecek. Ve şimdi gizeme Sorgun’a geliyor. Çocukluğumun da geçtiği yer. Allahın İzniyle Turizm Bakanımızla geçen hafta da konuştuk Sorgun’un tahsisi mevzusunda zati bir çalışma başlatılmıştı. Ve buraya milletin kullanımına sarih mükemmel bir proje yapıyoruz. Tahsis harekâtlarını allahın izniyle tercihlere kadar tamamlarsak projemizi de geleceğiz burada sizlerle paylaşacağız. Diyeceğiz ki yanlışı beceriksizi gediği ne var bakalım hep birlikte. Ama tamamen milletin kullanımına sarih bir alanı Manavgatlılara tertemiz bir cazibe merkezi hem yerli hem yabancı turistlerin hizmetine sunacak şekle getireceğiz” biçiminde konuştu.

Başkan Türel, konuşmasının sonunda MATSO azalarının suallerini de cevapladı. Kaynak : İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.